Skip to main content

Palety: vše, co potřebujete znát, a ještě víc!

Co se týče palet, je na nich víc, než co můžete vidět na první pohled. Podívejte se důkladněji a najdete nesčetné množství pojmů a celou řadu velikostí. U palet rozhodně neplatí, že jedna velikost se hodí na všechno.

PalletsPředkládáme vám náš průvodce paletami, který vám, jak doufáme, pomůže udělat informované rozhodnutí ohledně toho, jaké palety se nejlépe hodí pro vaše výrobky.

Standardní palety

‚Standardní‘ paleta ve skutečnosti neexistuje. ‚Standard‘ z jedné oblasti neodpovídá standardu z jiné oblasti. Proto pokud požadujete standardní palety, musíte vědět, co je ‚standardní‘ pro oblast, z které nakupujete.

Britské standardní palety

Ve Spojeném království standardní palety měří 1200 mm x 1000 mm. Britský standard zahrnuje:

 • Britský standard třídy 1 (rovněž označováno jako třída A), který unese hmotnost až cca 1 tuna.
 • UK standard třídy 2 (nebo třída B), který unese až cca 750 kg.
 • UK standard třídy 3 (rovněž označovaný jako třída C nebo lehká paleta), která unese 200 až 500 kg.

Ve Spojeném království se rovněž na různé typy palet používají různé pojmy. Zahrnují následující:

 • Obvodové palety, které mají velké bloky a horní prkna jsou blízko u sebe. Obvodové palety jsou nejvhodnější, pokud je hodláte skladovat v regálech, protože jejich základna sedí v jedné rovině s povrchem.
 • Trojnohé palety, které nemají žádná prkna v dolní části, pouze tři nohy jako oporu.
 • Konverzní palety (označované také jako zvýšené palety), což jsou třínohé palety, které mají další prkna upevněná ke spodní částky pro větší stabilitu. Nejedná se o obvodové palety, protože nesedí v jedné rovině s povrchem.
 • Křídlové palety, kde horní prkna přesahují přes bloky, aby bylo umožněno obalení do smršťovací folie.

Evropské standardní palety

Tyto palety se liší od britských standardních palet velikostí. Mají rozměr 1200 mm x 800 mm, tj. mají trochu menší šířku. Jako ve Spojeném království, k dispozici je řada variant:

 • Kolkované europalety, které jsou velmi odolné a opatřené kolkem EUR. Všechny palety opatřené kolem EUR mají stejnou specifikaci.
 • Nekolkované europalety, označované také jako nelicencované europalety. Tyto palety měří rovněž měří 1200 mm x 800 mm, ale nebudou mít stejné specifikace a jejich nosnost se rovněž bude lišit.
 • Poloviční europalety, označované také jako Düsseldorf (skutečná paleta Düsseldorf bude mít kovové nožky namísto dřevěných bloků). Tato paleta měří 800 mm x 600 mm a představuje přesně poloviční velikost europalety.

Globální standardní palety

V globálním měřítku je k dispozici šest velikostí palet, které jsou opatřeny certifikátem ISO. Pokud vaše zboží má být expedováno po celém světě, může se vyplatit vybrat si jeden z těchto šesti typů palet a zabránit tak nutnosti překládání na místní velikost palet v cílové destinaci.

Těchto šest schválených palet ISO zahrnuje:

 • 1219 mm x 1016 mm – běžné v Severní Americe
 • 1200 mm x 1000 mm – používané v celé Evropě a Asii
 • 1165 mm x 1165 mm – nejběžněji používané v Austrálii
 • 1067 mm x 1067 mm – používané v celé Severní Americe, Asii a Evropě
 • 1100 mm x 1100 mm – nejběžněji používané v Asii
 • 1200 mm x 800 mm – nejběžněji používané v celé Evropě

To nejlepší z ostatních typů

Vedle běžnějších obdélníkových palet existují rovněž čtvercové palety, které se používají zejména v Severní Americe.

Možná jste rovněž slyšeli o paletách CP, které se také vyrábí v řadě velikostí. Tyto palety byly zkonstruovány k použití v chemickém a stavebním průmyslu. Na rozdíl od jiných palet jsou horní prkna velmi blízko u sebe a mají křídla na ochranu bloků pod nimi a pro umožnění balení do smršťovací folie. Existují v devíti velikostech, CP1 – CP9.

I přes velkou rozmanitost ‚standardních‘ palet můžete potřebovat něco více uzpůsobené pro vaše konkrétní výrobky. Pokud tomu tak je, můžete najít na zakázku vytvořené palety.

A za poslední… paletové regály

Když jsme si prošli terminologii a rozměry palet, poslední část bychom rádi věnovali paletovým regálům.

Pokud plánujete investovat do skladovacího řešení, mohlo by být užitečné znát následující běžně používané termíny:

Stojny: Jedná se o vertikální opěry, na něž se upevňují nosníky paletových regálů. Svislé opěry jsou nabízeny v různých výškách a s různou nosností.

Rámy: Rám tvoří dvě stojny, které jsou sešroubovány k sobě. Rám je poté vyztužen vzpěrami, což jsou horizontální nebo diagonální podpěry. Rámy mohou mít různou hloubku v závislosti na požadované velikosti paletových regálů.

 

Related news
 • 14147
  09.05.2024

  Dexion: Úspěšný příběh inovací a jednání založeného na hodnotě

  Příběh Dexionu začal jednoduchou, ale hlubokou pravdou: pevný základ je základem vytrvalosti. Dnes je Dexion mezinárodně zavedenou značkou, která se používá ve skladech po celém světě. Ale tento vzestup nebyl poháněn pouze inovativním podnikatelským nápadem; byla postavena na silných hodnotách a neochvějné kvalitě.
 • 14122
  02.05.2024

  Zpráva o udržitelnosti skupiny 2023

  S potěšením vám představujeme naši výroční zprávu o udržitelném rozvoji za rok 2023, která dokumentuje rozsáhlý pokrok a úspěchy skupiny v oblasti udržitelného rozvoje. Zpráva zdůrazňuje náš trvalý závazek k ochraně životního prostředí, společenské odpovědnosti a úspěšnému řízení společnosti.
 • 13960
  04.03.2024

  Co všechno víte o našich regálových systémech?

  Může být matoucí pochopit rozdíly mezi paletovými policemi a průmyslovými regály a rozhodnout se, které řešení je nejlepší pro vaši společnost.
Latest news